I det siste har jeg med hjelp av mannen beskåret flere trær her. Noen ganger vokser trær og busker så mye at de må beskjæres. Det er ikke noe jeg må gjøre hvert år, men omtrent annethvert år. I det siste har vi beskåret en stor hengeblodbøk, og da måtte mannen opp i en høy stige for å komme opp i toppen. Jeg har beskåret flere lønner og en stor syrinhortensia/ Hydrangea paniculata. Den får så store blomster, og etter et regnvær kombinert med mye vind ble den så tung at jeg måtte gjøre noe med den.
Den var selvsagt veldig fin og full av blomster, men det måtte uansett klippes til våren og da gjorde jeg det likegodt nå.
Sånn ble den etter klipping, og den skal også klippes mer sent i høst eller til neste vår. De har så lang blomstring og mange blomster at det merkes nesten ikke det jeg har klippet bort. De blomstrer mye mer hvis de beskjæres hardt. Jeg har kjøpt meg en batteridrevet beskjæringssaks som kan lades opp. Utrolig nyttig, og anbefales på det varmeste.
Dette er bare litt av det som vi har beskåret.
Høsten er en fin tid å gjøre det på.
Grønne og gule solhatt, sedum og Perovskia som er bak plantene. Det var disse jeg kjøpte på salg i forrige uke, og den som er på bildet under her.
Dette er den eneste solhatten/ Echinacea jeg kjøpte som var rosa og den heter 'Delicous Candy'. Det blir spennende å se om den blir som jeg har sett bilder av.
I dag har det regnet litt, og yr har satt opp regn i en uke fremover. Det skal være resten av orkanen Erin, og nedbøren er også usikker for det kommer helt an på hvor den treffer. Jeg ønsker meg regn, for det er veldig tørt her nå.
Hello Marit,
SvarSlettYour hydrangea blooms are beautiful. I love the coneflowers too, the pink color is pretty. We may need to hire someone to prune our bushes and trees. It has been dry here, we need some rain. Take care, have a great day!
Hello Eileen,
SlettThank you. Yes, it's a lot of work to prune bushes and trees. I hope you can get some help. It's very dry here too, and we need a lot of rain. Take care, and have a wonderful day!
Hej Marit!
SvarSlettOj det ser ut som att du klippte bort halva busken. Skulle vara glad om mina växte sig så stora. Men jag får ha tålamod, kanske blir de också stora. Väldigt fina solhattar.
Ha det gott /Marika
Hei Marika!
SlettJa, jeg klipte bort veldig mye, men enda er det mange blomster igjen. Her vokser de seg veldig store. Ja, det skjønner jeg at du ønsker. De kan sikkert bli så store hos deg også. Tusen takk.
Ha det godt.
Ja dette regnet er velkomment, er er det regn hele langtidsvarselet ser jeg. Med noen få solglimt. Håper på solfylte dager etterpå.
SvarSlettJa, det er det så absolutt. Jeg stoler ikke helt på det, men håper på mye regn for det behøves her. Ja, vi vil jo ikke ha regn resten av høsten.
SlettDin syrenhortensia er utrolig flot, Marit! Jeg er også i gang med at beskære i haven - det er et stort arbejde. Klem fra Gitte 🥰
SvarSlettTusen takk, Gitte. Ja, det er mye arbeide, men det er også noe som må gjøres innimellom. Klem fra Marit 🥰
SlettDet er så deilig med alt som er gjort. Min syrinhortensia virker helt død, og i fjor var den fin, tenkte jeg skulle klippe den helt ned og se om den kanskje kunne komme fra roten, men det er kanskje ikke mulig. De er jo nydelige busker :)
SvarSlettJa, ikke sant. Høsten nærmer seg med stormskritt.
SlettKlipo den helt ned ja, og se om den skyter fra rota igjen. Det er sikkert mulig hvis det er liv i den. De pleier å tåle veldig mye. Ja, det er de :)
Piękne kwiaty, hortensje i jeżówki. Jeszcze wszystko kwitnie, ale wkrótce nadejdzie jesień.
SvarSlettThank you. Yes, soon it will be frost, but I hope it will be much later.
SlettSe ven preciosas. Yo también tengo que empezar a podar los rosales, tenemos mucho trabajo en el jardín. Besos.
SvarSlettThank you. Yes I know you have many roses. Because of the winter I can't prune them before spring. A hug.
SlettReally beautiful, Marit.
SvarSlettThank you, Linda.
SlettEt stort arbejde I har haft med beskæring, men dejligt når det er gjort! Utroligt som det gror selv når vejret er tørt. Her er også meget tørt og jeg håber på regn. Godt du fik plads til dine nye planter!
SvarSlettHilsner fra Ulla
Ja, det har vært mye arbeide, og vi er ikke ferdig enda. Ja, det som er gjort er jo gjort :)
SlettJa, det er overraskende hvor mye alt vokser selv i en så tørr sommer som i år. Det har kommet et par mm her, men det er ikke nok. Jeg håper på mer regn, og at det kommer regn hos deg også, Ulla. Ja, jeg fjernet noen døde kattemynte som jeg ellers har nok av her, og da ble det plass.
Hilsen Marit
Always work to be done in the garden. Lovely flowers. Happy pruning.
SvarSlettYes, that's true. I need to prune more plants. Thank you.
SlettOur hydrangeas need to be pruned, Marit, so please come over here and take care of it for us. We need your expertise and deft touch. Don’t forget to bring your new, lightweight, battery-powered trimmer. Your bed is made, pillow fluffed, we have stocked up on chocolate and the welcome band is tuning their instruments. The red carpet will be cleaned just before you get here. Adios for now. Hugs and kisses - David
SvarSlettIt would have been nice to help you with pruning if you lived nearby, David. Unfortunately, you live very far away. I really appreciate your kind suggestion, but it is not possible. In any case, you are my very good friend in Canada! I am so glad that I have gotten to know you through your blog.
SlettHugs and kisses from your garden-crazy friend in Norway.
I hope it doesn't rain for many days. August has been really cold. Have a nice day.
SvarSlettIt's so dry here, so I hope for more rain. But I don't want rain for many werks! Have a nice evening!
SlettJa en gang imellem må man beskære, godt manden kan hjælpe med de store træer. Syrenhortensiaen er ikke så rar at klippe, men en gang i mellem må man gøre noget, man ikke er så glad for.
SvarSlettKlem
Ja, noen ganger må en bare gjøre det, og det er godt at mannen klatrer opp i stigen. Det gjør ikke jeg :)
SlettDet er nettopp det en må, og det er ikke så hyggelig for de er så fine nå.
Men nå måtte jeg bare gjøre det, for de vokser vemdig mye de gamle sorte e av de.
Klem
Dear Marit!
SvarSlettYou really have beautiful hydrangeas, and it was interesting to hear about those battery-operated pruning shears - I have been considering getting them. Big trees sometimes need to be cut down and it surely looks a bit scary to see a man climbing a tree, just like with us. Lovely echinaceas too!
All the best to You!
Hugs!
Dear Saila!
SlettI have not seen this comment until now. I'm so sorry for it!
Thank you so much! This pruning shears can cut branches up to 3 cm in diameter (I'm not sure if it's the correct word), but not more than that. I have very much pain in my hands and arms, so this little pruning shears helps me a lot. Yes, cutting trees is scary to watch. Very soon my neighbour will cut down many very big trees here. I'm not looking forward to it, but they are not mine trees. Thank you for all your kind comments Saila!
All the best to you!
Hugs!