onsdag 14. oktober 2026

Snø i fjellet, og noen stauder som tror det er vår og sommer igjen.

 På lørdag var det som jeg har nevnt tidligere iskaldt og det regnet her.  Skrimfjella som kan ses mange steder på Kongsberg 3 mil herfra var det på  mandag  snø på fjelltoppene. Høyeste fjelltopp der er på 871 meter over havet. Så når det bare var 3 grader her på lørdag snødde det der.









Det er yngste sønnen som har denne flotte utsikten, og noen ganger må jeg bare dra dit på  besøk  og samtidig  å ta noen bilder. 


I hagen så jeg her om dagen at en Astilbe hadde begynt å blomstre på nytt. Det har jeg ikke sett tidligere. 


Geranium 'Patricia' blir nesten feil å si at den har startet blomstringen  på nytt igjen, for den har blomstret nesten i hele sommer. 


Denne påskeklokken / Helleborus orientalis blomstret i vår, og nå har den blomstret i flere uker. Jeg er veldig glad for det.  Hvis det blir en  mild høst kan den sikkert blomstre en stund til. 

32 kommentarer:

  1. Når jeg dro hjem fra jobb før helga så jeg lupiner i full blomst. Prestekragene blomstrer også i veikanten. Det er en ny sommer på gang sånn blomstermessig.

    SvarSlett
    Svar
    1. Det er jo bare helt utrolig. Før i tiden kom snøen i midten av oktober som la seg. Nå er det bare høst og ikke vinter.

      Slett
  2. Bellas flores. Te mando un beso.

    SvarSlett
  3. Good to see flowers blooming for longer weather permitting.
    I like the mountain there with snow on it, it's pretty.
    We had a burst of cold weather the past few days, it snowed up in the highlands only.
    Next week is expected to be warmer for spring.

    SvarSlett
    Svar
    1. Yes, I'm very happy about it. Thank you. It must be wonderful to have spring in October.

      Slett
  4. Sikken kontrast mellem de iskolde naturbilleder og billederne af blomsterne i den lunere have.

    SvarSlett
    Svar
    1. Ja, den kontrasten er stor. Heldigvis er ikke disse fjellene rett i nærheten her, men heller ikke så veldig langt borte. Snø er pent å se på, men den må gjerne vente til desember.

      Slett
  5. Hello dear Marit,
    Beautiful photos of the mountains—we don’t have those here; the Netherlands is a flat country, with only the occasional change in elevation.
    It’s quite remarkable that some plants are starting to bloom again, the same is happening here!
    Just yesterday, I photographed a *Passiflora* (passion flower) that has begun to bloom once more.
    If you’re on Facebook, we could connect there, and you can see it, there’s a link to my Facebook on my blog.
    Wishing you a lovely Thursday.
    All the best, Irma

    SvarSlett
    Svar
    1. Hello dear Irma,
      Thank you. I have read about your flat country, and some of my neighours are from Netherland. I have heard a lot about your lovely country. Yes, it's very strange. Your passiflora sounds pretty. There is less light outside now, yet they are blooming again. I’m not on Facebook much, and I very rarely post anything there. I have enough to keep me busy with the blog :)
      I’ll visit your page one day when I have time. I have a lot to take care of today. Wishing you a wonderful Thursday.
      All the best, Marit

      Slett
  6. Hello Marit,
    Lovely views of the mountains and snow, we may get a first frost here this weekend.
    I am not ready for snow and winter, just yet. Love the pretty flowers.
    Take care, have a happy day!

    SvarSlett
    Svar
    1. Hello Eileen,
      Yes, the winter is coming soon. I'm not ready for winter either. Thank you.
      Take care, and enjoy your day!

      Slett
  7. You are a lucky woman, Marit. You have those lovely views waiting for you and interesting skies, and now blooms in October. You must have been a very good girl when you were young and this is your reward. Hugs and kisses - David

    SvarSlett
    Svar
    1. Yes, I'm aa lucky woman, David. Thank you for your kind words.
      Hugs and kisses, Marit

      Slett
  8. Flott utsikt og nydelig himmel hos yngste sønnen din. Geraniumen er så fin. Jeg er så glad i den fargen. Hilsen fra Liv

    SvarSlett
    Svar
    1. Ja, utsikten der er veldig fin. Tusen takk. Ja, jeg synes også at den fargen er veldig fin.
      Hilsen Marit

      Slett
  9. I hope the snow doesn't come just yet!

    SvarSlett
    Svar
    1. I agree with you! The snow can wait much longer.

      Slett
  10. Ja nu närmar vi oss senhösten. Väldigt vackra bilder och väldigt vacker utsikt. Förstår att du åker dit ibland för att ta bilder ... och träffa sonen förstås.
    Det verkar vara höst i din trädgård nu, ja det är väl höst i de flesta trädgårdar nu. Jag håller mest på med min skörd. Det har varit rekordskörd i år men nu börjar det bli dags att ta hand om det sista.

    Önskar dig en fin torsdag kväll!
    Kram Anita

    SvarSlett
    Svar
    1. Ja, det gjør jo det nå. Tusen takk.Ja, jeg vokste opp rett i nærheten der som sønnen min bor, så den utsikten kjenner jeg godt. Ja, det er vel høst de fleste steder nå. Så bra at du holder på med det.

      Ønsker deg også en fin torsdag kveld.
      Klem, Marit

      Slett
  11. Hej Marit!
    Vilken fin utsikt, riktigt vackra bilder. Din geranium har en vacker färg på blomman och Helleborus i blom , så fint.
    Ha det gott /Marika

    SvarSlett
    Svar
    1. Hej Marika!
      Tusen takk. Jeg liker også fargen på den, og den blomstrer nesten hele sommeren. Helleborusen må ha tatt feil av tiden tror jeg.
      Ha det godt.

      Slett
  12. Så fine billeder af fjeldene, Marit! Det er sjovt at se, at nogle stauder blomstrer nu igen! Vores genbo har rododendronbuske, som blomstrer nu igen. Mon de når at danne nye knopper, inden de skal blomstre igen i maj?
    Klem fra Gitte 🥰

    SvarSlett
    Svar
    1. Tusen takk, Gitte! Ja, det er jo morsomt å se, men samtidlig er det noe "galt" når det er så varmt at plantene tror det er vår. Jeg tror ikke at de klarer å danne nye knopper nå, så de som blomstrer nå skulle egentlig blomstret i mai til neste vår.
      Jeg har en hvit rhododendron som også blomstrer noen ganger på høsten, men det er som regel bare noe få knopper som gjør det.
      Klem fra Marit 🥰

      Slett
  13. Kjære Marit, du har tatt noen nydelige bilder mens du har vært på besøk hos sønnen din. Det er rett og slett herlig å observere naturen.
    Blomstene i hagen din er nydelige; jeg håper virkelig at de holder seg en god stund til. I min hage står høstastrene i full blomst, og rosene blomstrer også – helt frem til den første frosten ... la oss håpe at den lar vente på seg litt. Uansett har vi hatt glede av nydelig, varm sol i dag.
    Hilsen Viola

    SvarSlett
    Svar
    1. Tusen takk, kjære Viola. Ja, vi er heldige som har så mye fin natur rundt oss. Det håper jeg også. Vinteren og frosten kan godt vente en stund til.
      Høstastersene blomstrer her også, men de har blitt litt skadet av en frostnatt. Da har du vært heldig. Her regnet det litt i dag, men så kom solen på slutten dagen.
      Hilsen Marit

      Slett
  14. These skies with the clouds are truly wonderful!!
    In autumn, the sky is so restless—
    it’s well worth observing.

    SvarSlett
    Svar
    1. Thank you, Katerina! Yes, they are worth observing.

      Slett
  15. Preciosos paisajes con nubes. A mi jardín le pasa lo mismo están floreciendo los cerezos y hay pequeñas peras en el peral. Besos.

    SvarSlett
    Svar
    1. Thank you. It must be beacuse of the very warm summer this year. It's very strange. Hugs.

      Slett
    2. Muchísimas gracias, lo mismo te deseo. Abrazos.

      Slett

Dyreliv både ute og inne.

 Det er  mye liv i hagen av både av fugler og ekorn. De gir meg mye underholdning her hver eneste dag.  Inne har jeg to katter, og jeg start...