lørdag 20. juni 2026

Ute ved kysten igjen!

 På torsdag var vi for første gang på hytta til yngste sønnen, for av mange forskjellige årsaker har det ikke vært mulig før nå.

Vi kom dit tidlig på formiddagen, og tilbrakte en hel dag der. Det var så deilig å høre bølger slå mot svabergene der og kjenne på lukten av saltvann igjen. 

Den eneste skuffelsen var at det var veldig lite fugler der nå. Ingen svaner, ingen canadagjess eller store måker. Den eneste fuglen jeg så var ærfugl, men det er jo ikke dårlig å ha sett de da! Det er mange av de der. 


Planter og blomster manglet det ikke der!
Dette er vanlig gressløk/ Allium schoenoprasum og bitterbergknapp / Sedum acre.
Gressløk vokser vilt der, og dette er naturens egen komposisjon. 
Veldig vakkert!




Fotspor i sanden etter mange fugler.


Det var lavvann når vi var der eller fjære som det også kalles. Høyvann kalles flo.


Disse ærfuglene/ Somateria mollissima var der hele tiden.


Så til noe jeg aldri har sett før, nemlig blå brennmanet/ Cyanea lamarckii


Tangen i havet heter grisetang/ Ascophyllum nodosum.


Jeg har blitt veldig glad i dette landskapet.


Nå i juni blomstrer disse flotte blomstene som kalles vendelrot / Valeriana 
sambucifolia. De tiltrekker seg sommerfugler, men jeg så dessverre ingen denne gangen. Det blåste mye den dagen, så det kan ha vært årsaken. 


Jeg så denne vakre planten med sølvgrå blader, og jeg så med en gang at den måtte være en mureplante og det var det også. Den kalles for mattemure / Potentilla aserina. 


De var veldig dekorative.


Naturens egen komposisjon igjen. Jeg vet ikke om gressløken har blitt plantet der der for lenge siden og så forvillet seg. Disse vakre liljene kan også vært plantet der for lenge siden. Hytta er bygd på 1930 tallet en gang, så disse blomstene kan ha vært der veldig lenge. De kalles from brannlilje (antagelig på grunn av fargen).  Lilium bulbiferum heter de og er en gammel hageplante som de sikkert har tatt med seg og plantet der. Kombinasjonen med den lilla gressløken er jo bare så fin.


Gul iris eller sverdlilje/ Iris pseudacorus vokser vill mange steder i Norge. 



Havet som lager mønster i bølgene.


Jeg så plutselig denne levende bonsaien som vokste der. Det er en bergfuru / Pinus mugo. 
Den vokste tett i tett bortover svabergene der. Den må være veldig nøysom, for der må det være veldig tørt og lite jord.


Dagens høydepunkt var denne som jeg plutselig så der. Det er en orkidé som heter nattfiol / Platanthera bifolia
Den finnes flere steder i Norge fra Finnmark til skjærgården ( som er der vi var nå). 
Den blomstrer i juni, så det var bare flaks at jeg fikk se den nå. 

Så til hjemlige forhold igjen.
Avslutter med mitt nye "kjæledyr" som har vært  hver dag i det siste.


Disse bildene er fra forrige lørdag. Jeg har kjøpt en ekornmater, og inni den lå det en meisebolle.,Jeg var spent på om ekornet ville finne ut av hvordan den skulle få tak i den. 


Som dere ser var det veldig lett å finne ut av det! :)
Den fikk satt lokket oppe med munnen, og av restene som er igjen av meisebollen hadde den vært der tidligere og spist av den.


Det ser ut som intens konsentrasjon før den skal komme seg ned til restene av meisebollen.


Ja, en kan ikke si annet enn at den lykkes med å få spist om restene! :)

3 kommentarer:

  1. Hello Marit,
    The flowers and views of the sea steal the show, beautiful views and photos.
    I like the Eiders and your cute squirrel friend. Thank you for linking up and sharing your post. Take care, have a great day and a happy weekend! PS, thank you for leaving me a comment.

    SvarSlett
  2. What a beautiful photo of this orchid called the night violet this is, Marit.
    Squirrels are very smart, you can see that in the photo; they lift a lid just like that to get to the food.
    I wish you a very nice weekend.
    All the best, Irma

    SvarSlett
  3. Your photos are beautiful! What a lovely trip to the coast! The beach flowers and the night violet are beautiful, and your new squirrel friend is just precious.

    SvarSlett

Ute ved kysten igjen!

 På torsdag var vi for første gang på hytta til yngste sønnen, for av mange forskjellige årsaker har det ikke vært mulig før nå. Vi kom dit ...