Ja, noen ganger går jeg i fella, for noen fristelser er nesten umulig å motstå :)
Fristelsen kom i form av en ny lønn/acer.
Det kom ikke som noen bombe på meg, og sikkert ikke på dere heller.
De hadde fått inn nye små lønner på det lokale gartneriet, og heldigvis hadde jeg alle fra før bortsett fra den jeg kjøpte.
Den nye heter Acer palmatum 'Taylor', og siden jeg stadig forelsker meg i lønner med rosa blader måtte den bli med hjem.
Siden jeg er inne på lønner må jeg vise en lønn som jeg kjøpte for flere år siden. Da var den veldig liten, og den er fortsatt ikke så stor men den vokser.
Den tilhører gruppen som blir omtalt som "måneskinnlønner"
Navnet på den er Acer shirasawanum 'Moonrise'.
Den er merket H3, og det vil si at den egentlig ikke skal klare seg her, men den står lunt plassert og med god drenering.
Drenering er veldig viktig i den sammenhengen for at de som er helt på grensen i herdighet kan klare seg likevel.
Min nye lønn vil nok bo i drivhuset i noen vintre. På grunn av at mus spiser barken på lønner er nye lønner ekstremt sårbare. Jeg har mistet flere på grunn av det, og derfor har jeg funnet ut av det tryggeste er å ha de i drivhuset om vinteren.



Good morning, Marit. No one is surprised, of course, that you were once again seduced by temptation! Your garden must be crowded with the evidence of prior temptation. But what’s a girl to do when faced with a new Acer with pink leaves? I am sure you will enjoy it. Hugs and kisses - David
SvarSlettGood evening, David. I had to rush to the nursing home today where my mother is because they called for me. She had fallen on the floor during the night and didn't get up again. She had a little bruise, but there were no obvious injuries.
SlettI've just got back home now.
No, no one is surprised that I bought a new maple tree that had pink leaves.
I think it's nice that the garden here is proof of everything that I've bought and been tempted by over the past 20 years :)
No, what else was I supposed to do? I'd never seen it before, it had to come home with me.
Hugs and kisses, Marit
Jeg skal på hagesenter etter jobb i dag og kjøpe jord, så da kommer jeg sikker til å gå på en bitte liten smell med noen planter tenker jeg.
SvarSlettDet høres veldig hyggelig ut. Ja, det er lett å gå på en smell der. Du finner sikker noe fint.
SlettThis maple with pink leaves is beautiful.
SvarSlettYou were absolutely right to buy it.
All the best, Irma
Thank you! Yes, I had to buy it.
SlettAll the best, Marit
It is beautiful maple.
SvarSlettThank you.
SlettHello,
SvarSlettThe maples are hard to resist. They do look pretty. Take care, enjoy your day and the week ahead.
Hello Eileen,
SlettYes, they are very hard to resist. Thank you. Take care, and have a great day and the week ahead.
Hej Marit!
SvarSlettDe Japanska lönnarna är så fina, lite tråkigt att de inte tål väderleken. Jag hade tänkt plantera min Osakazuki ute, men på växtgården trodde de inte att den skulle klara sig. Den får väl hamna i en korg och bo i växthuset i vinter.
Hälsningar Marika
Hej Marika!
SlettJa, de er veldig fine, og det har kommet så mange nye av de som jeg aldri har sett før. Jeg har to av den samme som deg, og mine har jeg hatt i drivhuset i vinter. Jeg tør heller ikke plante de ut, for jeg tror at vinteren er for hard for de her.
Hilsen Marit
Dear Marit!
SvarSlettPlants seduce like seirens and it is familiar to me too and we are happy about it, seduction could be different for someone else! Again, a magnificent acer palmatum, beautiful pink! I would also like those lovely trees, but I do not have a place to winter them!
It was really sad that your mother has fallen, hopefully she recovers!
All the best to You!
Hugs!
Dear Saila!
SlettYes, they do, and I know you are familiar to the "problem" :) Yes, we are very happy about it!
Thank you. I have them in my greenhouse. I have a small electric heater on there, because sometimes it gets terribly cold here.
I think she was ok today, but her foot is still not ok after the accident.
All the best to you!
Hugs!
Denne Acer shirasawanum 'Moonrise' minner mye om en lønn jeg så på hagevandring hos Ole Jonny Larsen i går. Du finner bilde av den på min blogg. Kan det stemme? Hilsen fra Liv
SvarSlettJa, det kan godt hende at det er den samme lønnen. Den ligner jo veldig på den på bildet i bloggen din.. Kan du ikke spørre Ole Jonny om navnet på den? Jeg vil anta at han vet det.
SlettHilsen Marit
Løn er nogle af de smukkeste træer - jeg forstår din glæde.
SvarSlettKlem fra Gitte 🥰
Ja, de er så flotte planter, og nå finnes det utallige nye navnesorter. Takk for det, Gitte!
SlettKlem fra Marit 🥰
Det er skønt at falde for sådan en fristelse og få det flotteste træ i landet med hjem til haven. I dag skal jeg i planteskolen og er spændt på, hvilke fristelser jeg møder der 😏
SvarSlettJa, ikke sant! Da må du hygge deg, og finne mye fint til hagen din 🙂
SlettIbland faller man för frestelsen och det är bra att man gör det.
SvarSlettFin lönn. Har själv köpt en nyss. Visar bilder av den senare.
Ha det godt!
Ja, det er helt sant. Tusen takk. Det er fint at du også har kjøpt deg en lønn.
SlettHa det godt!
Hoping your new maple grows well. They are such a lovely tree with gorgeous colours, Marit.
SvarSlettThank you. Yes, they are lovely trees, Margaret. Take care.
SlettDejligt at finde en ny Acer selv om du har nogle udfordringer med dem. Du har nok ret i at det er våde fødder, som kan genere, mere end det er kuldegrader.
SvarSlettJa, jeg var glad for å finne den, men det er helt klart noen utfordringer med de her. Mus gnager av barken på stammen, og hvis jeg ikke oppdager det i tide tørker treet helt ut. Ja, våte føtter er ikke bra, og spesielt ikke i streng kulde. Så god drenering har reddet mange planter her.
SlettJeg forstår godt, at du faldt for den, den er vældig fin, og når du nu har dille for acer og du kan have dem, så er det bare med springe til. Held og lykke med den.
SvarSlettKlem
Ja, den er veldig fin. Tusen takk.
SlettKlem
Beautiful series of photos, Marit!
SvarSlettThank you, Linda!
SlettAk ja, endnu en lille en der skal bæres ind og ud, men fristelser er svære at modstå, og den er meget skøn din nye løn! Tillykke med den!
SvarSlettKnus fra Ulla
Akk ja, men det blir nok en løsning der også. Ja, de er jo det. Tusen takk!
SlettKlem fra Marit
Son unos árboles preciosos, por ahora yo he dejado de comprarlos. Besos.
SvarSlettThank you. Yes, they are lovely trees. I hope you will find some of them to your garden. Hugs.
Slett