Camellia japonica 'Hawaii'. Se så store blomstene er! Jeg tipper de er mellom 10 og 15 cm i diameter. De er veldig store.
Camellia japoniica 'California'
Dette er siste blomsten på Camellia x williamsii 'Anticipation'.
Mine planter har blomstret fra november til nå, og det er jo veldig bra. Nå er nesten alle beskåret, og til neste år vil de ikke bli så mange blomster som i år. Men om et par år blir det nok mange blomster igjen. Sommeren i fjor var jo veldig bra for disse selv om det var høye temperaturer. De står på nordsiden av drivhuset hele sommeren, og jeg må bare huske på å gi de nok vann. Det kan bli en utfordring hvis Super El- Niño slår til denne sommeren.
Så til litt som blomstrer ute i hagen. Her er det lett blanding av alt mulig.
Helt til venstre øverst i bildet er det en gul julerose/ Helleborus orientalis
Til høyre for den er det lerkesporer/ Corydalis solida ' Beth Evans'. De har jeg i to rosa og lilla nyanser, og også i hvit. De til venstre i bildet heter snøstjerne/ Chionodoxa, og de har jeg i to farger hvite og blå. Både Corydalis og Chionodoxa setter masse frø, og de dukker mildt sagt over alt her. Men etter blomstring visner de ganske fort ned.
Hvit lerkespore. Corydalis malkensis.
Denne kjøpte jeg rundt 2009. Jeg finner et innlegg om denne på bloggen i 2012, og det var nok da den blomstret for første gang. Den heter Corydalis solida 'Frodo'. Jeg kjøpte den mest på grunn av navnet :)
Jeg har alltid vært en stor fan av J.R.R Tolkien sine bøker om Ringenes Herre / Lord of the Rings, og jeg har også to trær i hagen som heter Fagus sylvatica 'Rohan Weeping'.
Disse plantene kom i salg noen år etter filmatiseringen av bøkene på begynnelsen av 2000 tallet. Nå er det nyinnspilling av bøkene, og jeg behøver neppe å si at jeg gleder meg til de :)
Kanskje de kommer nye planter med navn etter filmene? Det gjenstår å se.
I tre dager har vi hatt sommertemperaturer her og det har vært rundt 20 grader. I dag har vinden og været snudd, og det er en kald vind fra nordvest som gjør det iskaldt ute. Kun 8 grader og det har kommet flere snøbyger i dag!
Det er ikke så enkelt å ta bilde av sånne byger, men det var hvitt i luften i noen øyeblikk. Ekornet så ut som det søkte ly for været under kanten på fortønna. Det hvite som synes på halen er snø!












You have such a cute garden. All the little flowers are pure heaven, and they all grow so well for you. I hadn't realized Camelias could be grown in pots. Yours look amazing.
SvarSlettThank you. I have grown them in pots for many years. I put them in my basement during the winter. They don't survive outside here where I live.
SlettHello Marit,
SvarSlettYour camellia bloom is beautiful, I love the color.
All your flowers and plants are looking lovely.
I often see the squirrels hanging on my bird feeder, they eat a lot.
Take care, have a great weekend.
Hello Eileen,
SlettThank you. Yes, they love to be near the birdfeeders here too. They are always hungry.
Take care, and enjoy your weekend.
Un incredibile bellezza il fiore della Camellia 'Hawaii', complimenti! Belli anche i Corydalis. Li ho provati spesso ma non sono mai riuscito a farli moltiplicare.
SvarSlettUn caro saluto e un augurio di primavera mite!
Thank you! It's strange that your corydalis don't reproduce with you. I have seedlings everywhere here.
SlettBest regards, and I wish you a wonderful spring!
I dag har vi jammen hatt flere varianter av vær, både sol og vind, regnskur og haggel. Men jammen fikk jeg tørket sengeklærne på snora ute mellom bygene. Det er en fin tid framover nå som den ene blomsten etter den andre avløser hverandre med blomstring,
SvarSlettJa, i dag har vi også hatt det samme været her. Det er bare å glede seg fremover ja, for nå kommer det mye i blomst.
SlettBeautiful photos, Marit.
SvarSlettThank you, Linda.
SlettHej Marit!
SvarSlettDina camelior är så vackra, den röda ser nästan ut som en pion. Vackra blomrabatter med alla fina vårblommor. Idag har det varit kallt och vi fick hagel hos oss också.
Hoppas på lite värme.
Ha det gott /Kram Marika
Hej Marika!
SlettTusen takk. Ja, den røde kan minne om en pion. Det var iskaldt her også i går, og i natt var det - 3,3 grader! Vinteren er ikke over enda her ser det ut som.
Ja, det må vi håpe på.
Ha det godt. Klem, Marit
Altså, den Camelia-skogen din! Corydalis'ene er fargerike og fine - og overalt. En fordel at de og småløkene forsvinner etter showet, ja. Hm. Sortsnavnet 'Frodo' høres kjent ut. Spørs om jeg ikke kjøpte en slik for mange år siden. Må titte etter om jeg ser noe lignende. Her kom det en gigantisk haglskur, så alt ble hvitt. Men ekornet hang stadig i materen.
SvarSlettJa, det kan du godt kalle den :) Ja, de sprer seg veldig mange steder her, men de visner fort ned. Jeg kjøpte den og den malkensis av Bjørnar O. Huff ja, det er litt av et vårvær. Ja, ekorn er ikke pysete når det gjelder vær.
SlettBeautiful camellias and that is a long time for them to bloom. It's dry here in our autumn, so hoping you can keep the water up to the camellias when they need it.
SvarSlettLovely flowers in your garden there, Marit.
Yes, they have bloomed for a long time now. Yes, I hope we will get some rain here in the comming months. Thank you, Margaret.
SlettDet var pudsigt for mig at læse, at dine camellier er ved at takke af, for mine er lige startet, men forskellen skyldes selvfølgelig, at mine står ude i haven, mens dine står i potter. Heldigvis har du masser af småting i haven, som er begyndt at blomstre. Det bliver man i godt humør af.
SvarSlettJa, det kan jeg godt forstå, men det er fordi jeg har dem i kjelleren om vinteren og der er det omtrent 10 grader. Da begynner de tidligste å blomstre i slutten av november, så nå er de ferdige for denne gang.
SlettJa, nå kommer det mange små blomster, og det er så hyggelig. Det er helt sikkert.
Nu kan du snart koncentrere dig om haven, og selvom du har nydt blomstringen indendørs i vinter, er det vel nu det 'rigtige' haveliv begynder. Det er skønt at se de små forårsblomster blande sig med hinanden i dine bede, og jeg håber du snart er færdig med sneen, så du bare kan nyde det hele!
SvarSlettKnus fra Ulla
Ja, når jeg bare får litt bedre tid skal jeg det, men akkurat nå er jeg lite hjemme. Så ugresset får det nok hyggelig i sommer ;-)
SlettJa, det skjønt å se de nå. Jeg håper at vinteren snart er over her, men denne iskalde luften fra nord gjør det veldig kjølig i noen dager til.
Klem fra Marit
Your camellias look amazing, Marit. Nurturing them carefully through the winter in the controlled conditions of your house obviously works. It seems to be that you have been granted a couple of extra weeks in the garden this year. I have no doubt that makes you happy. I am sending happy thoughts and best wishes to your mom. Hugs and kisses - David
SvarSlettThank you, David. Yes, it works very well to have them in my basement during the winter. Yes, we got an early spring this year even it's cold at night. It makes me happy indeed! Thank you for your kind comment. I have been visiting her today, and I will give her regards from you.
SlettHugs and kisses, Marit
Vilka vackra kamelior Marit! Jag får njuta av dina i år när de flesta av mina knoppar föll av. Mycket annat vackert i din trädgård som blommar. Jag förstår att det har börjat blomma mycket om ni haft sådan värme. Här har det varit runt 12-13 grader men det har blåst en isande kall vind. Men till helgen spås det över 20 grader.
SvarSlettNu ska jag läsa ditt nästa inlägg om jordskalvet!
Kram Anita
Tusen takk, Anita! Det er jo hyggelig at du kan nyte mine camellia når det gikk så galt med dine knopper i år. Jeg håper du får mange blomster til neste år!
SlettJa, de 20 gradene kom plutselig her, og de satte fart i blomstringen her.
Det har vært iskald vind her etterpå også, og jeg brant i vedovnen senest i dag tidlig. Det var -2 i natt og -3 forrige natt.
Her her er det meldt om 25 grader på fredag. Det vil gå fort med blomstringen fremover da.
Ønsker deg en fin kveld!
Klem, Marit
Mí comentario anterior no está. Todas las flores me gustan. Besos.
SvarSlettI'm sorry about it. Sometimes it's something wrong with blogger. Thank you. Hugs.
Slett