tirsdag 10. februar 2026

En brå oppvåkning!

 I går kveld var det - 8 grader når jeg la meg.  Jeg våknet brått klokken  06.00, og det første jeg gjorde var å sjekke temperaturen ute. Yr hadde meldt at det kunne bli -17 grader, men det virket så "mildt" i går kveld så jeg tenkte at siden det var overskyet så ville det ikke bli så kaldt. Så feil kunne jeg ta. Det var - 18 grader, og jeg løp ut i drivhuset og skrudde opp varmen på ovnen. Snøen var så tørr at det ble skikkelig knirkelyder når jeg gikk bortover dit. Det så ut til å ha gått fint med plantene i drivhuset, for varmovnen sto jo på. 

For amerikanske lesere er - 18 grader Celsius det samme som - 0,4 Fahrenheit hvis google regner ut riktig. 


Denne vakre Helleborus orientalis har bodd i teltet i drivhuset siden midten av  november. Denne blomsten har nettopp sprunget ut, og den får meg til å tenke på våren som vil komme en gang. Det er pr. i dag målt 38 cm med snø, og det er mye som skal smelte innen det blir vår, men når vårsola får skikkelig tak går det nok hurtig.


Tenk, i dag er det sol! Det er første gang i februar, så det var på tide. Klarvær gir alltid kaldt vær om vinteren, men sånn er det bare. Det er hyggelig å se sola selv om det bare er gjennom vinduene. 


Etter i går natt så jeg mange rådyrspor i hagen. De hadde vært helt inne med foringsplassen til fuglene, og da må de gå forbi verandaen hvor det er veldig smalt da jeg bare har håndmåket en smal sti. Jeg hadde skåret opp brød til fuglene og lagt ut der på ettermiddagen, men de hadde ikke spist det opp.  Jaja, så fikk rådyrene mat en gang av meg i vinter. Jeg skal ikke legge mer brød på bakken til fuglene untatt tidlig på dagen. Thujahekken er ikke rørt på grunn av nettet, og det har virket over all forventning. 


Soloppgang er et nydelig syn!

5 kommentarer:

  1. Kuldegradene må ha kommet i natt, for det var slett ikke ille når jeg la meg i går kveld. nesten 23 kuldegrader sto jeg opp til. Skulle visst bli kaldt hele resten av februar også leste jeg et sted. Men det er jo siste vintermåneden, så en kan vel ikke forvente varme ennå.

    SvarSlett
    Svar
    1. Ja, de må ha kommet mellom kl. 23. og 06.00. Da er det 5 grader kaldere hos deg enn her. Ja, det kan nok stemme at det fortsatt blir kaldt ut februar. Når jeg går inn på 21 dagers varselet til yr er det satt opp noen få plussgrader på dagen og "bare" - 9 som det kaldeste. Det gir håp om at det etter det blir varmere i luften. Vinter er helt ok, men det har vært lite sol i vinter og lange perioder med kaldt vær. Nå lengter jeg etter våren!

      Slett
  2. Den helleborusen er speselt vakker Marit.

    SvarSlett
    Svar
    1. Tusen takk, Martin. Ja, det er den.

      Slett
  3. The contrast between the biting cold and the delicate beauty of your helleborus is striking.
    Love how you describe the sound of the dry snow underfoot and the surprise of finding deer tracks near the bird feeders.
    Nature always finds its way to remind us we’re sharing the season together. 🌿

    SvarSlett

En brå oppvåkning!

 I går kveld var det - 8 grader når jeg la meg.  Jeg våknet brått klokken  06.00, og det første jeg gjorde var å sjekke temperaturen ute. Yr...