Jeg må innrømme at jeg er ikke borstskjemt med å ha blomster i hagen som har navnet påske i seg. Påskeliljer kommer alltid mye senere i blomst her hvis de i det hele tatt kommer. Men i år har jeg en påskeklokke/ Helleborus orientalis i blomst akkurat nå. Jeg bruker det danske navnet, for det som de kalles her er julerose. Det passer ikke til påske synes jeg :)
Se på denne skjønnheten her! Dessverre så henger blomsten rett ned, men jeg kan fortelle at den er nesten svart inni. Den har mange knopper, og vil nok blomstre lenge tror jeg. Disse er helt på grensen i herdighet her, så jeg er veldig glad hver gang jeg ser at de har overlevd vinteren.
Jeg tok sjansen og plantet min nye Magnolia stellata 'Henry Kern' ved siden av de hvite Magnolia stellata jeg har fra før. Jeg hadde flere småpotter med diverse løk av Scilla og Anemone blanda som jeg kjøpte for en måned siden eller noe sånt. De blomstrer fortsatt, for det har jo vært så kjølig om natten frem til nå. Snøen her forsvant på lørdag, og det var på tide.
Magnolia stellata som blomstrer bak uteboden/ hageskuret.
Jeg har to stykker der, og de ble plantet i bedet som den gang var bak det gamle drivhuset. Nå står hageskuret der på akkurat samme plass, så for plantene ble det helt likt. De måtte bare beskjæres kraftig i høst da jeg fryktet at det kunne gå takras på de på grunn av snøen.
Dette er nok en magnolia som snart kommer i blomst. Den er full av knopper nå.
Magnolia x lobneri 'Leonard Messel'
Den blir nok et flott syn når alle knoppene springer ut.
Påskklocka, det var ett nytt namn för mig. Här kallas alla julros. Jag har faktiskt en gul som blommar rikligt just nu och den passar ju till påsk :)
SvarSlettSå vackra magnoliorna är. Och då får vi se om 'Leonard Messel' kommer att blomma lagom till påsk. Och så håller vi tummarna för att det inte blir för kalla nätter så att bladen blir bruna i kanterna.
Önskar dig en fin tisdag!
Kram Anita
Ja, det kan jeg forstå, for det er et navn de bruker i Danmark. Alle kalles juleroser her også. De lysegule er veldig fine, og din passer jo da perfekt til påske :)
SlettTusen takk. Den har begynt å åpne noen blomster nå, så det blir spennende å se om det blir frost eller ikke. Det var -1 i natt her, så nattefrosten er ikke helt over enda. Ja, hvis det blir kaldere blir de brune i kantene, og det er ikke så pent.
Ønsker deg også en fin tirsdag!
Klem Marit
It is quite apparent, Marit, that you will have to name your property Magnolia Meadows given the great success you are having with these plants. I hope it sounds attractive in Norwegian. Hugs and kisses - David
SvarSlettYes, that could be a suitable name here, David. In Norwegian it would be called Magnolia engen. Yes, I am so lucky that Magnolia thrives so well here.
SlettHugs and kisses, Marit
Hello Marit,
SvarSlettI like your Helleborus, lovely blooms. The magnolia buds are looking wonderful.
Take care, have a wonderful day!
Hello Eileen,
SlettThank you. Take care, and have a wonderful day!
Tillykke med påskeklokken. Dejligt at den blomstrer lige til påsken. Dine magnolier er meget flotte.
SvarSlettTusen takk. Ja, jeg er veldig fornøyd med at den blomstrer til påske.
SlettJa, de er fine i år.
Vilken fin 'påskeklokke'. Glad Påsk!
SvarSlettTusen takk. God påske!
SlettSå nydelig den påske klokken er.
SvarSlettTusen takk. Ja, den er fin.
SlettMagnolia is very beautiful.
SvarSlettThank you.
SlettSå smukke billeder, Marit. Klem fra Gitte 🥰
SvarSlettTusen takk, Gitte. Klem fra Marit 🥰
SlettDear Marit!
SvarSlettI'm sorry that I haven't commented for a long time - we have a very busy life again!
Really beautiful dark helleborus! Quite a fun Easter bell - we also have it as a Christmas rose. Lovely magnolias and soon there will be a wonderful bloom!
Have a wonderful Easter week to you - we say Torment Week!
All the best to You!
Hugs!
Dear Saila!
SlettThat's the way it is right now for both of us. Spring is a very busy time. I have so much to do, but I feel I don't get the time to do it. Thank you. Yes, that's the name of it here too, but I don't like it. It's not Christmas anymore :)
The Pink Magnolia have just started to open the flowers.
Have a wonderful Easter week you too! Here it's called the quiet week.
All the best to you!
Hugs!
Vi kan likegodt adoptere det danske navnet! Her er det også noen slike klokker som ringer påsken inn,,, Så fine magnoliaer du har!
SvarSlettJa, ikke sant, og det er et godt navn synes jeg. Julerose passer ikke i april. Så bra da. Det er så gøy når de har overlevd vinteren Tusen takk.
SlettHej Marit!
SvarSlettSå fint med dina vackra magnolior och Julrosor, jag har undrat varför de heter Julrosor men min första jag hade, blommade i snön i december. Men nu blommar de senare på våren. Din mörka är väldigt fin.
Ha det gott /Marika
Hej Marika!
SlettTusen takk. Ja, de som er hvite og blomstrer på vinteren, og litt om våren er de som kalles julerose her også. De heter Helleborus niger. Ja, den ser fin ut nå, og jeg håper at jeg kan få tatt et bilde av selve blomsten inni.
Ha det godt.
En fin påskeklokke du har overvintret, dejligt med de mørke farver, selvom de ikke vil kigge op. Snart har du også blomstrende magnolia, de er skønne.
SvarSlettKlem
Tusen takk. Ja, den ser veldig fin ut nå. Det er helt sant, og det er bare så synd at de ikke vil kikke opp. Ja, de er så skjønne.
SlettKlem
Your Christmas rose is a beautiful one, the colour is lovely. We grow them down here and they do well in our winter later in the year.
SvarSlettYour magnolias will be wonderful to see in full bloom soon it seems.
Thank you. Yes, I guess your climate must be perfect for them. Yes, they have started to bloom early this year. The pink one has opened the flowers today.
SlettDear Marit :) Your Magnolias are looking pretty with lots of new buds to open. I like both the pink and the white Magnolias which will look splendid in full bloom.
SvarSlettHave a wonderful Quiet Week.
Caring hugs
Sonjia.
Dear Sonjia :)
SlettThank you. The pink magnolia has started to open their buds, and the flowers are so beautiful. I love this sight every spring.
Have a wonderful Quiet Week you too!
Many hugs.
Marit
Que lindas tus magnolias, son plantas que me gustan mucho. Quiero plantar algunas nuevas, pero no encuentro la que busco. Besos.
SvarSlettThank you. I like them too. I hope you will find the plant you are looking for.
SlettA hug.